Nákupní košík

Počet kusů: 0Cena: 0 Kč

Kontaktní formulář

Pokud nám chcete poslat rychlou zprávu, tady je to správné místo. Více informací najdete ve sekci Kontakt.

Kolik je jedna mínus jedna (slovy)?

 

Newsletter

Chcete-li zasílat novinky na e-mail, pošlete nám svou e-mailovou adresu.


Úvodní stránkaMagazínZajímavosti a tipyZbraně raději do trezoru

Zbraně raději do trezoru

Vlastníte-li zbraň, vztahuje se na vás zákon o zbraních 119/2002,, který stanovuje, jak zabezpečit zbraně a střelivo. Přečtěte si více..

Pokud vlastníte zbrojní průkaz platný pro území České republiky, jste povinni zabezpečit doma uchovávané zbraně a střelivo. Mnoho držitelů zbraní na tento fakt zapomíná nebo jej podceňuje a zbraně jsou pak přechovávány v nevhodných prostorách, jakými jsou např. šuplíky (v lepším případě uzamykatelné) nebo i obyčejné šatní skříně.

Zákon o zbraních 119/2002, především jeho §58 jasně definuje, jak je třeba zbraně uložené doma uchovávat. Většiny z Vás se přitom bude týkat odstavec 2, tedy počet zbraní do 10 kusů a zároveň počet nábojů nepřevyšujícím 10 000 kusů. Citace zákona o tom, kam je uložit zní pak do “do uzamykatelné ocelové schránky nebo uzamykatelné ocelové skříně nebo zvláštního uzamčeného zařízení, pokud tato schránka, skříň nebo toto zařízení splňují technické požadavky stanovené prováděcím právním předpisem”.

Prováděcí předpis pak definuje, že taková skříň musí obsahovat “15 odporových jednotek podle České technické normy ČSN EN 1143-1 a jsou vybaveny zámkem s vysokou bezpečností zařazeným do třídy A podle České technické normy ČSN EN 1300”.

Na první pohled je jasné, že taková obyčejná šatní skříň, uzamykatelný šuplík nebo podobný domácí kousek nábytku těmto představám neodpovídá.

Zrádný pak může být dodatek odstavce 2, který uvádí, že “se nevztahuje na přechovávané zbraně kategorie B nebo C v počtu do 2 kusů nebo střelivo v počtu do 500 nábojů, které je však držitel těchto zbraní a střeliva povinen vhodně zabezpečit proti zneužití, ztrátě a odcizení”. To je ale velmi relativní definice. Mezi majiteli zbraní se pak traduje uskladnění za tzv. dvojím zámkem, ale faktem zůstává, že vhodnost zabezpečení bude pak v nutném případě posuzovat příslušný útvar Policie ČR.

Proto z praxe radíme, abyste i v posledním případě raději postupovali jako kdybyste měli zbraní více, tj. použili skříň určenou pro max. 10 zbraní a max. 10 000 nábojů a to ze 3 důvodů:

  1. máte menší šanci, že se do trezorové skříně dostane průměrný domácí zloděj

  2. v případě odcizení zbraně jste více než dodržely zákon a nemohou tak vzniknout pochybnosti o tom, že jste zbraně uložili špatně

  3. některé pojišťovny v rámci pojištění domácnosti vyplácejí i dvojnásobné plnění za věci ukradené z trezoru. Např. věci v bytě máte pojištěné do částky 10 000 Kč, ale věci v trezoru na 20 000. Už v tomto případě Vám toto plnění pokryje, alespoň z větší části”, nákup nové zbraně.

Šetřete tedy na správných místech, ale na zabezpečení zbraní se to určitě nevyplatí.

Sdílejte na sociálních sítích

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací