Nákupní košík

Počet kusů: 0Cena: 0 Kč

Kontaktní formulář

Pokud nám chcete poslat rychlou zprávu, tady je to správné místo. Více informací najdete ve sekci Kontakt.

Kolik je jedna mínus jedna (slovy)?

 

Newsletter

Chcete-li zasílat novinky na e-mail, pošlete nám svou e-mailovou adresu.


Úvodní stránkaMagazínZajímavosti a tipyJak vybrat ten správný detektor kovů?

Jak vybrat ten správný detektor kovů?

Jak vybrat ten správný detektor kovu pro začátečníky i pokročilejší hledače kovu, co brát v potaz při výběru a jaké jsou hlavní rozdíly?

Jak vybrat ten správný detektor kovu pro začátečníky i pokročilejší hledače kovu, co brát v potaz při výběru a jaké jsou hlavní rozdíly?

 
Jak vybírat detektor a seznámení se základy
 
Hledači kovů, pojďme se společně podívat na základní věci, které by měly být brány v potaz při výběru hledačky kovů.
Hlavním kritériem pro výběr by neměla být hloubka, do které hledačka kovů chcete-li detektor hledá, ale především kvalita zpracování signálu, funkcionalita a přesnost určení, co se nachází pod cívkou. O tom si povíme dále.
 
Dilema každého hledače: Analogový nebo digitální?
 
Věčně omílané a diskutabilní téma, který typ detektoru je lepší — analogový nebo digitální? To je vždy převážně subjektivní názor autora. Pojďme se nyní podívat na pro a proti každého z nich.
Než začneme rozebírat jeden po druhém, měli bychom vědět hlavní rozdíl.
 
Analogový detektor nám poskytuje informace o předmětu pod cívkou pouze prostřednictvím zvuku, oproti tomu digitální používá také výšku tónu, ale ještě informace na displeji ve formě grafů, obrázků nebo čísel. K tomu je třeba nejprve softwarová úprava. Mějte také na paměti, že levnější varianty digitálních detektorů mívají pomalejší reakci na cíl.
Dále u analogového detektoru více záleží na zkušenostech hledače, neboť je-li v rukou těch, kteří mají čas si vyhrát s nastavením a naposlouchat tak odezvy, ti s ním dokáží divy. Velkým mínusem a nevýhodou je diskriminace a malá citlivost.
 
Digitální detektor používá k detekci kovu pouze zvuk, kdy tón a výška zvuku představuje blízkost a druh kovu. Takže rozhodnutí, které musíte učinit je to, zdali nalezený kov je železo nebo mince. Ze začátku budete chvíli tápat, než si to naposloucháte, ale časem si osvojíte hledačské návyky, které posléze oceníte a které Vám usnadní rozeznávání.
Při výběru mezi digitálními a analogovými detektory bude hrát roli druh osobnosti a charakteristika Vás samotných a schopnost se učit. Sto lidí, sto chutí a to je důvod, proč někteří brání na krev analogové a někteří naopak digitální.
 
Funkce pinpoint je bezpohybový režim, který zaměří polohu předmětu. Standardním režimem je pohybový režim, díky kterému zjistíte, o který předmět se jedná a poté přepínáte na bezpohybový a tím určíte přesnou polohu předmětu, velice chytrá a praktická funkce. Časem budete nejspíše sami od sebe chodit už pouze s bezpohybovým režimem.
 
Po chvíli hledání jako začátečník nebo už jako pokročilejší hledač zjistíte, že dosah je přímo závislý na typu půdy, detektor přináší jiné výsledky při hledání v pevné půdě oproti provzdušněné, kterou například většina hledaček nesnáší. Některý kov lze detekovat snáze, některý hůře.
Rozdělení detektorů:
 
Detektory kovů pro začátečníky — začínáte? Tak proč nezačít s detekorem kovu pro začátečníky.
Detektory kovů pro pokročilé — pro zkušenější hledače, kteří mají již detektor v ruce měli, umí s ním zacházet a jsou připraveni na uživatelsky pokročilejší detektor kovu.
Detektory kovů pro profesionály— s pokročilým nastavením a maximálním využitím.
Speciální detektory kovů — pro ty nejlepší možné výsledky při hledání pokladu. Speciální detektory kovů s mnoha funkcemi pro ještě efektivnější hledání.
 
Detektory s VLF technologií nebo pulsní?
 
VLF detektory lze rozdělit na pohybové a bezpohybové, kdy obecně platí, že bezpohybový detektor má sice nižší hloubkový obsah, ale přesnějšíseparaci. Většinu pohybových detektorů lze přepnout do režimu pinpoint, o kterém jsme se bavili výše. Problémy nastávají až v při hledání v silně mineralizovaných půdách např. sopečného původu, které se vyskytují v Českém středohoří.
 
Nelze přesně říci, jaký je hloubkový dosah u detektoru, ovlivňujících faktorů je více než dost, ať je to typ půdy, velikost předmětu, poloha v zemi, vlhkost půdy, nastavení samotného přístroje nebo tvar. Je zde příliš mnoho faktorů, které mohou ovlivnit výsledky hledání a proto nelze říci, jakáý je optimální hloubkový dosah. Nicméně středně velkou minci lze pohybovým detektorem rozeznat do 30 centimetrů, ale ve 150 cm nenajdete ani zakopanou železnou rudu kvůli limitům technologie. Existují ovšem i speciální VLF, které dosahují úplně jiných výsledků, ale Vaše peněženka ten rozdíl pozná také.
Pulsní detektory nemají problémy ani v silně mineralizovaných půdách a je to dáno tím, že fungují na úplně jiném principu. Mnohem větší hloubkový dosah je dalším velkým plus, avšak největší slabinou je diskriminace, která je velmi malá a přístroj proto pracuje mnohdy nespolehlivě. Lze pořídit i tento typ s diskriminací, ale odrazí se to na ceně.
 

Pojmy diskriminace, separace a hloubkový dosah u detektorů.

 
Separace, úzce spjata s diskriminací, je schopnost rozeznat od sebe dva cíle na stejném místě. Pokud by vedle sebe byly dva kovové předměty, jeden z hliníku a druhý ze železa, díky separaci lze od sebe tyto předměty rozeznat. Rychlost, kterou přístroj vyhodnocuje signály je velmi důležitá a pokud je přístroj příliš pomalý, může místo dvou odlišných předmětů vyhodnotit jeden společný nebo rozezná jen jeden z nich. Díky nízké separaci zachytíte plechovku, ale minci vedle ní už ne a sbírat plechovky není Váš cíl, hádám.
 
Diskriminace slouží k rozpoznání materiálu předmětu pod cívkou, jestli jste našli železo nebo barevný kov. Do jisté míry lze rozeznat i charakter (plechovka, fólie, mince) VLF detektor bez separace doporučujeme nebrat, přijdete tak o velmi silnou funkci při rozeznávání pokladu, zvlášť pokud Vás zajímají kovové předměty.
 
Hloubkový dosah a jeho rozdíl mezi levnými a drahými detektory se pohybuje v rozmezí 5–10 cm, ale v určení předmětu je propastný rozdíl. Dražší hledačka Vám dokáže detekovat jak poměr železa, tak vodivost nalezeného předmětu, díky čemuž jste schopni určit, zdali se jedná o hliníkovou folii nebo konzervu. Další schopností je detekce dvou předmětu ležících na sobě. Levnější varianta detekuje pouze poměr železa v předmětu a nenapoví Vám tudíž tolik jako dražší detektor, ale to je spíš už ovlivněné z větší části separací.
 

Tipy

 
Detektor kovu Garrett 150-  tato hledačka kovů je ideální volbou pro lidi, kteří začínají s hledáním a chtějí kvalitní detektor v poměru cena/výkon. 
 
Detektor kovu Garrett 250  -  pro pokročilejší hledače kovů, kteří už potřebují lepší vlastnosti a dovednosti. Garrett 250.
 
Detektor kovu EuroAce  -  detektor má zlepšenou diskriminaci železa a lepší separační vlastnosti.
 

Komentáře

Doposud nikdo nereagoval, můžete být první.

Nový komentář

Kolik je jedna mínus jedna (slovy)?

 

Urážlivé, protizákonné komentáře a komentáře netýkající se obsahu budou smazány.

Internetové adresy začínající http://, https:// a ftp:// budou převedeny na odkazy.

Tučné písmo můžete vložit pomocí [b]text[/b], pro kurzívu použijte [i]text[/i].

Sdílejte na sociálních sítích

K personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie.
Více informací